Azt gondolod, hogy kitartónak kell lenned? Hogy mindig mindent ki kell bírnod? Vagy muszáj segítened másokon, alárendelve ennek saját érdekeidet? Nem számít, hogy mit érzel? Esetleg meg vagy győződve róla, hogy tökéletesnek kell lenned? Vagy például arról, hogy mindent alá kell rendelned a pénzkeresésnek?
Gyerekkorunkban annyira beépülnek szüleink, családunk, tanáraink szabályai, szempontjai, értékei, hogy felnőttként erős hiedelmeink, elvárásaink lehetnek magunkkal és a világgal kapcsolatban. Sokszor nem is tudatosítjuk, hogy ezek egykor kívülről helyeződtek ránk, és felnőttként automatikusan működnek bennünk. A Gestalt szemlélet ezt nevezi introjekciónak: amikor mások nézőpontját, értékeit, szabályait kritika nélkül beépítjük, és sajátként kezdjük működtetni.
A Gestalt coaching vagy konzultáció egyik fő célja, hogy segítsen kapcsolatba kerülni a saját vágyaiddal, érzéseiddel, szükségleteiddel. Ehhez hozzásegít, ha tudatosítod, ha eredetileg külső elvárások szerint élsz. Ezekről felnőttként eldöntheted, hogy maradjanak-e az életed vezérfonalai, vagy más értékeket helyezel magadnak előtérbe. A lényeg a tudatosság és a döntés szabadsága.
Ebben a Gestalt coach-konzulens úgy tud téged például támogatni, hogy rendszeresen felhívja a figyelmedet arra, amikor a “kell”, “kéne” szavakat használod, és ilyenkor kipróbálod milyen az, ha helyette azt mondod: “ezt választom”, “ezt akarom”, “úgy döntök, hogy...”.
Mivel a rögzült elvárások a testünkben is megjelennek például feszült izmok, vagy felületes légzés formájában, a Gestalt coachingban ezekre is figyelmet szentelünk. Tudatosítjuk, hogy milyen testérzetekkel jár, ha valamit csinálni kell, illetve, ha valamit szabad akaratunkból végzünk el. Ez segíthet kiszabadulni az automatikus működésekből, és elindíthatja a valódi választás érzését.
Figyeljük a kliens mozdulatait, arckifejezését, hanghordozását is, ugyanis ezek mind elnyomott érzések jelzői lehetnek, amelyek megélése és felszabadítása megkönnyebbüléshez és felismerésekhez vezethet.
Van, aki felnőttként is hajlamos kritika nélkül benyelni a környezete szabályait. Vannak kliensek, akik az önismereti folyamatban is folyamatosan arra koncentrálnak, hogy megfeleljenek a terapeutának vagy coachnak, vagyis, hogy “jó kliensek” legyenek. Fontos, hogy a segítő szakember ezt észrevegye és tisztában legyen azzal is, hogy ő maga hogy viszonyul az elvárásokhoz. A coach - kliens kapcsolatban ugyanis remekül lehet dolgozni ezzel a témával. Például úgy, hogy tudatosítjuk a kliensben, hogyan kapcsolódik hozzánk, és a feltétel nélküli elfogadással teret adunk arra, hogy egy másfajta kapcsolódást is megélhessen. Akár azáltal, hogy mer nemet mondani nekünk.
Amikor elvárások, hiedelmek szerint élünk, úgy éljük meg, nincsenek választási lehetőségeink. Ezt megszokjuk és az életünk passzív elszenvedőjévé válunk. Van, akit annyira megnyomorítanak a (belső és külső) elvárások, hogy teljesen lebénul tőlük, fáradtnak érzi magát, nem bírja elvégezni a feladatait.
A Gestalt szemléletű segítő támogat abban, hogy meglásd a választási lehetőségeidet, felelősséget tudj vállalni a döntéseidért, így aktív alakítójává válj saját életednek. Az is lehet egy kimenetel, hogy úgy élsz tovább, ahogy eddig (pl. nem váltasz munkahelyet, vagy nem válsz el). De az is lehet, hogy elmozdulsz egy másik irányba. Mind a kettő oké, de az fontos, hogy tudatos döntés legyen mögötte, és szabad akaratodból dönts így, mert ezáltal válik önazonossá az életed.