Ismerős élmény, amikor hetekig, akár hónapokig vagy még tovább is folytatsz belső párbeszédet valakivel, akivel konfliktusod volt – de ezt nem tudtad vállalni, nem tudtad megbeszélni vele?
Amikor még éjszaka is ezen pörögsz félálomban, esetleg bűntudat is gyötör?
Amikor napközben is folyton eszedbe jut, feszültté tesz, és elvonja a figyelmedet attól, ami éppen körülötted történik – vagy amit egyébként fontos lenne elvégezned?
A Gestalt elmélet szerint ilyenkor az történik, hogy az adott helyzetben keletkezett energiát – például dühöt, véleményt, indulatot – nem fordítod át cselekvésbe. A mondandódat visszafojtod, és azt a harcot, amit valójában a másikkal vívnál meg, saját magaddal vívod meg.
Ezt nevezzük retroflexiónak.
Sokszor ez egy régóta rögzült, akár gyerekkorból hozott működésmód. Ilyenkor gyakran nem is tudatosul, és hosszú távon az egészségedre is hatással lehet.
A visszafojtás következtében nem lépsz valódi kapcsolatba a másik féllel – inkább elkerülöd őt, és így jön létre az, amit a Gestalt úgy nevez: unfinished business, befejezetlen ügy.
Ezek a nyitva maradt történetek nem hagynak nyugodni – feszültséget, fáradtságot, energiahiányt okoznak.
A coaching beszélgetésekben gyakran jelennek meg befejezetlen ügyek, hiszen ezek újra meg újra visszatérnek – belül nem tudsz pontot tenni a végükre, nem tudod integrálni őket.
A Gestalt coach-konzulens abban tud támogatni, hogy felismerd ezt az elakadást, és ki tudd mondani mindazt, amit akkor nem tudtál – akár a valós életben, akár a coaching folyamaton belül (akár már nem élő emberrel szemben is).
Ez segíthet abban, hogy lezárd magadban a történetet, levond a tanulságokat, és végül elengedd – hogy ismét a jelenedre tudj koncentrálni.
Fontos hangsúlyozni, hogy a retroflexió nem csak a fenti módon jelentkezhet, mint ahogy befejezetlen ügy sem csak retroflexió révén jöhet létre. Későbbi írásaimban majd ismertetek más példákat ezekre is és más típusú elakadásokkal (rögzült működési módokkal, Gestalt nyelven kontaktusformákkal) is foglalkozom majd.